- Загальні відомості
Навчальна лабораторія «Основи теорії кіл» (ОТК) забезпечує лабораторний практикум під час підготовки здобувачів на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти за спеціальностями:
- 125 «Кібербезпека» з дисциплін «Основи теорії кіл», «Основи теорії кіл в ТЗІ» (освітня програма «Системи технічного захисту інформації»), «Основи теорії кіл» (освітня програма «Безпека інформаційно-комунікаційних систем»);
- 172 «Телекомунікації та радіотехніка» з дисциплін «Основи теорії кіл», «Основи схемотехніки. Ч.1» (освітня програма «Радіотехніка»), «Теорія електричних кіл» (освітня програма «Медіаінженерія»;
- 171 «Електроніка» з дисципліни «Теорія електричних кіл» (освітня програма «Системи, технології і комп’ютерні засоби мультимедіа»).
Під час вивчення цих дисциплін особлива увага приділяється виконанню лабораторного практикуму, що сприяє розумінню та засвоєнню навчальних програм дисциплін.
Мета лабораторного практикуму – підвищення практичної підготовки майбутніх фахівців. Основні задачі лабораторного практикуму:
– поєднати теорію з практикою, експериментально підтвердити основні положення теорії кіл;
– набути навички користування вимірювальними приладами;
– навчитись оформлювати та узагальнювати результати досліджень.
Навчальна лабораторія ОТК розташована в аудиторії 410 головного корпусу університету.
- Методичне забезпечення
Теоретичні відомості з основ теорії кіл наведено в навчальних книгах:
- Милютченко І.О. Довідник з основ теорії кіл : Навчальний посібник для студентів ЗВО. /І.О. Милютченко. Харків: ХНУРЕ, 2018. – 152 с.
- Основи теорії кіл, сигналів та процесів в СТЗІ: Підручник для студентів ВНЗ Ч.1. / Ю.О. Коваль, І.О. Милютченко, А.М. Олейніков, В.М. Шокало та ін; за заг. редакцією В.М. Шокала. – Харків: НТМТ, 2011. – 544 с.
- Коваль Ю.О., Гринченко Л.В., Милютченко І.О., Рибін О.І. Основи теорії кіл: Підручник для студентів ВНЗ. Ч. І. Харків: ХНУРЕ, 2004. – 436с.
- Коваль Ю.О., Гринченко Л.В., Милютченко І.О., Рибін О.І. Основи теорії кіл: Підручник для студентів ВНЗ. Ч. 2. Харків: ХНУРЕ, 2006. 668с.
Рекомендації з виконання лабораторних робіт наведено в інструктивно-методичних матеріалах:
- Методичні вказівки до лабораторних робiт з дисципліни “Теорія електричних кіл” для студентів спеціальності 171 «Електроніка», які навчаються за освітніми програмами «Акустотехніка», «Системи, технології і комп’ютерні засоби мультимедіа» / Упоряд. О.О. Іванова, І.О. Милютченко – Харків: ХНУРЕ, 2017. – 74 с.
- Методичнi вказiвки до лабораторних робiт з дисциплін «Основи теорiї кіл», «Основи радioелектронiки», «Теорiя електро-радіокіл, сигналів та процесів у радіоелектроніці», «Основи теорiї кiл, сигналів та процесів в електроніці»/ Упоряд. Ю.О.Коваль, I.О.Милютченко, В.П.Самченко – Харкiв: ХНУРЕ, 2008. – 80с.
У методичних вказівках описано 10 лабораторних робіт, що охоплюють головні розділи дисципліни ОТК: «Кола постійного струму», «Кола синусоїдного струму», «Резонансні кола», «Перехідні процеси», «Електричні фільтри», «Кола з розподіленими параметрами».
Наведено також опис, зовнішній вигляд, технічні характеристики та інструкції з експлуатації вимірювальних приладів.
Наведено методику виконання лабораторних робіт за допомогою програми Electronic Workbench на прикладі робіт «Дослідження активних фільтрів» та «Дослідження перехідних процесів у колах з джерелом постійної напруги».
Методичні вказівки до лабораторних робіт включено до складу комплексів навчально-методичного забезпечення кафедри КРіСТЗІ з дисципліни підготовки бакалавра «Основи теорії кіл» на сайті наукової бібліотеки ХНУРЕ http://catalogue.nure.ua/knmz.
- Обладнання навчальної лабораторії
В лабораторії функціонує 8 робочих місць, оснащених вимірювальними приладами. До комплекту приладів входять:
- Двоканальний генератор сигналів FY6800.
- Портативний цифровий осцилограф SDS-Е.
- Мультиметр для вимірювання І, U, R, C.
- Блок живлення базовий.
- Комплект лабораторних установок.
- Лабораторні установки
Лабораторія оснащена 9 типами лабораторних установок:
- Дослідження кіл постійного струму. Експериментальна перевірка законів Ома, Кірхгофа та властивостей лінійних кіл для аналізу електричного режиму кола.
- Дослідження кіл синусоїдного струму. Експериментальна перевірка законів електричних кіл при дії синусоїдної напруги на послідовне та паралельне з‘єднання елементів R, L та R, C в усталеному режимі; оцінка впливу частоти джерела електричної енергії на величини струмів, напруг та фазові співвідношення у досліджуваних колах.
- Дослідження резонансних явищ у послідовному та паралельному резонансних контурах та впливу параметрів контурів на частотні характеристики.
- Дослідження перехідних процесів. Аналіз відгуку кіл першого і другого порядку при ввімкненні та вимкненні джерела постійної напруги та джерела синусоїдної напруги з різними початковими фазами. Експериментальне визначення сталих часу кіл R, L та R, C і параметрів перехідного режиму в колі R, L, C.
- Дослідження амплітудно-частотних характеристик RC–фільтрів. Експериментальне визначення граничних частот фільтрів. Встановлення зв’язку частотних і часових характеристик ланок другого порядку.
- Дослідження режимів роботи довгих ліній, зокрема амплітудних та фазових співвідношень напруги та струму вздовж лінії в усталеному синусоїдному режимі при різних опорах навантаження.
- Дослідження частотних характеристик штучної довгої лінії при різних опорах навантаження.
- Дослідження електричних фільтрів.
- Дослідження чотириполюсників.
Забезпеченість приладами та лабораторними установками дозволяє проводити лабораторні роботи фронтальним методом.
Усі роботи є натурними (фізичними) дослідженнями. Це дозволяє студентам здійснювати експериментальну перевірку теоретичних положень, працювати з реальними колами, отримати навики роботи з вимірювальними приладами та обробки результатів вимірювань.
Методика комп’ютерного моделювання наведена у методичних вказівках до лабораторних робіт і розглядається як самостійна роботи студента, спрямована на перевірку результатів натурного експерименту.