Що таке інформаційні радіотехнології?
В загальному випадку це сукупність технічних засобів, призначених для отримання, обробки, передачі інформації або енергії з використанням радіохвиль.
Тобто технології, які нас з Вами оточують – мобільний та супутниковий зв’язок, цифрове ефірне та супутникове телебачення, радіонавігація,
радіолокація, безпровідний доступ до мережі Інтернет тощо.
Освітня програма «Інформаційні радіотехнології», яка входить до спеціальності G5 Електроніка, електронні комунікації, приладобудування та радіотехніка, орієнтована на формування зі студента фахівця, здатного розробляти та проектувати пристрої мікрохвильової техніки, а також пристроїв, систем та комплексів широкого призначення, використовуючи сучасні технології електроніки, електронних комунікацій, приладобудування та радіотехніки, комп’ютерної мікропроцесорної, мікроконтролерної техніки, вимірювального обладнання та сучасних програмних засобів систем автоматизованого проєктування радіоапаратури.
Здобувачі набувають знання та практичні навички розв’язання спеціалізованих задач розробки, проектування, виробництва, монтажу, експлуатації, технічного обслуговування, ремонту і модернізації радіотехнічних систем та засобів зв’язку, уміння вирішувати практичні проблеми у професійній діяльності спрямованій на створення умов для обміну інформації на відстані, її обробки та зберігання. Це сприяє соціальній стійкості та мобільності випускника на ринку праці.
Майбутній фахівець повинен володіти широким спектром професійних знань. Тому серед основних дисциплін, які викладаються для цієї освітньої програми можна відзначити:
- програмування,
- теорія інформації та кодування,
- основи мережних та мультимедійних технологій,
- інформаційно-вимірювальні системи,
- цифрова обробка сигналів,
- аналогова та цифрова схемотехніка,
- приймально-передавальні пристрої,
- електродинаміка та випромінюючі системи,
- пристрої НВЧ та антени,
- основи комп’ютерного моделювання та проєктування,
- основи теорії радіоелектронних систем,
- цифрові системи з радіодоступом,
- тощо.
В процесі підготовки студентів надзвичайно багато уваги приділяється вивченню всіх аспектів використання методів комп’ютерного моделювання та сучасних засобів автоматизованого проектування. Окрім цього студенти можуть самостійно обрати для вивчення багато дисциплін професійної та практичної підготовки. Наприклад:
- WEB-технології,
- основи Internet-технологій для розробки пошукових систем,
- проектування пристроїв на мікроконтролерах і ПЛІС. MATLAB і VHDL,
- системи та мережі радіомовлення та телебачення,
- штучний інтелект для інформаційних технологій,
- інтелектуальні інформаційні системи,
- проєктування SMART систем,
- електроживлення радіоелектронної апаратури,
- інформаційна безпека і захист інформаційних систем,
- тощо.
Отже, після підготовки бакалавра за освітньою програмою «Інформаційні радіотехнології», він повинен мати здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у галузі телекомунікацій та радіотехніки, що характеризується комплексністю та невизначеністю умов. Відповідно до цього, основними компетенціями, якими буде володіти бакалавр за цією освітньою програмою такі:
- Здатність розуміти сутність і значення інформації в розвитку сучасного інформаційного суспільства.
- Здатність вирішувати стандартні завдання професійної діяльності на основі інформаційної та бібліографічної культури із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій і з урахуванням основних вимог інформаційної безпеки.
- Здатність використовувати базові методи обробки та зберігання інформації.
- Здатність здійснювати комп’ютерне моделювання пристроїв, систем і процесів з використанням універсальних пакетів прикладних програм.
- Здатність використовувати нормативну та правову документацію, що стосується інформаційно-телекомунікаційних мереж, телекомунікаційних та радіотехнічних систем для вирішення професійних завдань.
- Здатність проводити інструментальні вимірювання в інформаційно-телекомунікаційних мережах, телекомунікаційних та радіотехнічних системах.
- Здатність до контролю дотримання та забезпечення екологічної безпеки
- Здатність сприяти впровадженню перспективних технологій і стандартів.
- Здатність здійснювати приймання та освоєння нового обладнання відповідно до чинних нормативів.
- Здатність здійснювати монтаж, налагодження, налаштування, регулювання, дослідну перевірку працездатності, випробування та здачу в експлуатацію споруд, засобів і устаткування телекомунікацій та радіотехніки.
- Здатність складати нормативну документацію (інструкції) з експлуатаційно-технічного обслуговування інформаційно-телекомунікаційних мереж, телекомунікаційних та радіотехнічних систем, а також за програмами випробувань.
- Здатність проводити роботи з керування потоками навантаження інформаційно-телекомунікаційних мереж.
- Здатність організовувати і здійснювати заходи з охорони праці та техніки безпеки в процесі експлуатації, технічного обслуговування обладнання інформаційно-комунікаційних мереж, телекомунікаційних та радіотехнічних систем.
- Здатність до вивчення науково-технічної інформації, вітчизняного і закордонного досвіду з тематики інвестиційного (або іншого) проекту засобів телекомунікацій та радіотехніки.
- Здатність проводити розрахунки у процесі проєктування засобів інформаційно-телекомунікаційних мереж, телекомунікаційних та радіотехнічних систем, відповідно до технічного завдання з використанням як стандартних, так і програмних засобів автоматизації проектування.
- Здатність в процесі технічного проектування в умовах конструкторського бюро (відділу, спеціалізованої лабораторії), використовуючи ТЗ, проводити за допомогою сучасних комп’ютерних програм розробку компонентів НВЧ тракту, та дослідження їх характеристик на основи теорії ліній передачі мікрохвильового діапазону, конструкцій і принципів роботи типових елементів мікрохвильового тракту та їх матриць розсіяння.
- Здатність вибирати певні підсистеми для розробки цифрової системи зв’язку, будувати підсистеми принаймні близькі до оптимальних з точки зору якості системи в цілому, обчислювати параметри якості підсистем та системи в цілому; самостійно виконувати розрахунок різноманітних радіотехнічних пристроїв, що є складовими новітніх систем зв’язку; використовувати обчислювальну техніку та сучасні програмні засоби для моделювання та настроювання цих пристроїв,
- тощо.
Створення сучасних безпровідних широкосмугових мультисервісних транспортних мереж на базі Інтернет-протоколів, розробка служб абонентського доступу, впровадження та оптимізація телекомунікаційної інфраструктури, розвиток комп’ютерних мереж і мереж мобільної телефонної зв’язку шляхом взаємного проникнення інформаційних, мультимедійних, телекомунікаційних та комп’ютерних технологій та послуг є об’єктами професійної діяльності майбутніх випускників освітньої програми «Інформаційні радіотехнології». Випускник може розраховувати на працевлаштування в:
− телекомунікаційних компаніях (CISCO, Укртелеком тощо),
− компаніях мобільного зв’язку (Київстар, Vodafone, Lifecell та інш.),
− підприємствах радіотехнічного та оборонного профіля, підприємствах українських концернів (Протон, Укроборонпром, Антонов та інш.),
− іноземних компаніях з виробництва радіоелектронних пристроїв, систем та мікросхем (Samsung, Huawei, Qualcomm, Epcos, ESA тощо),
− а також майже будь де, де присутні радіотехнічне обладнання та системи – від автосервісів та інтернет-провайдерів до науково-дослідних інститутів.
Згідно назв професій у Національному класифікаторі професій (ДК 003: 2010) випускник може працювати на наступних посадах:
3114 Технічні фахівці в галузі електроніки та телекомунікацій:
– технік електрозв’язку,
– технік з радіолокації,
– технік-конструктор (електроніка),
– технік-технолог (електроніка),
3132 Фахівець із телекомунікаційної інженерії,
– тощо
Професії випускників також можуть звучати як:
– RF Field Engineer,
– Wireless Module Engineer,
– Telecommunications Engineer,
– Embedded Engineer (Hardware, Software, Firmware, Systems).