Інформаційні радіотехнології − в загальному випадку це сукупність технічних засобів, призначених для отримання, обробки, передачі інформації або енергії з використанням радіохвиль. Тобто технології, які Вас оточують – мобільний та супутниковий зв’язок, цифрове ефірне та супутникове телебачення, радіонавігація, радіолокація, безпровідний доступ до мережі Інтернет тощо.
Наразі створення сучасного глобального інформаційного простору потребує розробки нових та кардинальної модернізації існуючих інформаційних радіотехнологій. Саме тому метою освітньої програми «Інформаційні радіотехнології» другого (магістерського) рівня, яка входить до спеціальності G5 Електроніка, електронні комунікації, приладобудування та радіотехніка, є набуття теоретичних і практичних знань та вмінь, навичок та інших компетенцій для успішної професійної діяльності: моделювання, конструювання, виготовлення, випробовування, монтажу, експлуатації та модернізації телекомунікаційних і радіотехнічних систем та пристроїв на основі використання сучасних радiотехнологій.
Акцент освітньої програми «Інформаційні радіотехнології» зроблений на формуванні фахівця, здатного розв’язувати складні задачі, пов’язані з комп’ютерним моделюванням радіотехнічних пристроїв та систем для обробки сигналів в інформаційних мережах на дослідницькому рівні професійної діяльності.
Основний фокус програми базується на загальновідомих наукових положеннях із врахуванням наявного стану розвитку електроніки, телекомунікації та радіоелектроніки, орієнтована на актуальні знання та навички, що покликані забезпечити подальшу професійну кар’єру: системний підхід до проектування радіоелектронної апаратури, в тому числі інтелектуальних систем. Застосування систем штучного інтелекту в радіоелектроніці. Застосування методів захисту та передачі інформації в радіоелектронних системах.
Особливості освітньо-професійної програми включає навчальні дисципліни, які поглиблюють дослідницькі компетентності та знання спеціальних розділів фундаментальних, професійно-орієнтованих дисциплін та готують випускника для посади фахівця (інженера) з поглибленим знанням сучасних телекомунікаційних систем, мереж, послуг та технологій нових поколінь.
Серед основних дисциплін, які викладаються для цієї освітньої програми можна відзначити:
- новітні засоби моделювання та симуляції систем,
- інтеграція передових технологій,
- проєктування комплексних систем,
- методи оптимізації та прийняття рішень,
- сучасні мультимедійні технології,
- широкосмугові сигнали в радіотехнічних системах
- технології вимірювань у мікрохвильовому діапазоні,
- тощо.
В процесі підготовки студентів багато уваги приділяється використанню комп’ютерного моделювання та застосування сучасних засобів автоматизованого проектування. Окрім цього студенти можуть самостійно підібрати для вивчення різноманітні дисциплін професійної та практичної підготовки. Наприклад:
- антени з обробкою сигналу,
- пристрої функціонального ураження радіоелектронних засобів,
- активні прилади мікрохвильових пристроїв,
- методи та технології проєктування радіотехнічних систем,
- цифрові сигнальні мікропроцесори,
- мікроконтролери та мікропроцесори для вбудованих систем,
- радіотехнології наступного покоління,
- радіочастотна ідентифікація,
- тощо.
Після підготовки магістра за освітньою програмою «Інформаційні радіотехнології», він повинен мати здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми, які характеризуються комплексністю та невизначеністю умов, у професійній діяльності, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення і застосування інновацій (новітніх технологій) у галузі електроніки, електронних комунікацій, приладобудування та радіотехніки. Відповідно до цього, основні вміння та компетенції, якими буде володіти магістр за цією освітньою програмою такі:
− відшуковувати необхідні дані в науково-технічній літературі, базах даних та інших джерелах, аналізувати науково-технічну літературу у вітчизняних і закордонних джерелах для визначення стану та пошуку сучасних і перспективних розробок у професійній діяльності.
− вміти презентувати результати досліджень, інноваційних проектів та обговорювати професійні проблеми в сфері електроніки, електронних комунікацій, приладобудування та радіотехніки.
− розробляти і реалізовувати інженерні та бізнес-проекти в професійній сфері, враховуючи цілі, ресурсні обмеження, технічні, економічні, правові та безпекові аспекти.
− вміти досліджувати, моделювати та оптимізовувати радіоелектронні й комунікаційні засоби та системи.
− вміти аналізувати та синтезувати радіоелектронні й комунікаційні засоби та системи.
- вміти впроваджувати передові технології в сучасні радіоелектронні та комунікаційні системи.
- будувати та досліджувати фізичні, математичні і комп’ютерні моделі радіоелектронних та комунікаційних систем з використанням відповідних методів та спеціалізованого програмного забезпечення.
- розв’язувати багатокритеріальні задачі прийняття рішень в умовах неповної / недостатньої інформації та суперечливих вимог, аналізувати альтернативи, будувати прогнози, оцінювати ризики.
- аналізувати умови приймання радіосигналів, вживати необхідних заходів для зниження впливу радіозавад шляхом застосування адаптивних пристроїв; виконувати розрахунок адаптивних пристроїв; оцінювати ефективність їх застосування.
- вміти застосовувати інженерні розрахунки та експериментальні дослідження параметрів НВЧ кіл для аналізу і розробки НВЧ пристроїв та антен для сучасних радіосистем, зокрема для пристроїв користувацького та промислового Інтернету речей.
- здатність вибирати певні підсистеми для розробки цифрової системи зв’язку, будувати підсистеми принаймні близькі до оптимальних з точки зору якості системи в цілому, обчислювати параметри якості підсистем та системи в цілому; самостійно виконувати розрахунок різноманітних радіотехнічних пристроїв, що є складовими новітніх систем зв’язку; використовувати обчислювальну техніку та сучасні програмні засоби для моделювання та настроювання цих пристроїв.
- тощо.
Випускник (фахівець з електронних комунікацій та радіотехніки) згідно назв професій у Національному класифікаторі професій (ДК 003: 2010) може працювати на наступних посадах:
− професіонал в галузі електроніки та телекомунікацій (2144);
− науковий співробітник (електроніка, телекомунікації) (2144.1);
− інженер в галузі електроніки та телекомунікацій (2144.2);
− викладач професійно-технічного навчального закладу (2320);
− викладач вищого навчального закладу (2310.2),
або отримати посади у закордонних фірмах, наприклад, за такими посадами як:
– RF Field Engineer,
– Wireless Module Engineer,
– Telecommunications Engineer,
– Embedded Engineer (Hardware, Software, Firmware, Systems),
− тощо.
Випускник може розраховувати на працевлаштування в:
− науково-дослідних інститутах, у тому числі закордонних;
− промислових підприємствах радіотехнічного профілю та оборонно-промислового комплексу, підприємствах українських концернів (на кшталт Протон, Укроборонпром, Антонов та інш.),
− телекомунікаційних компаніях,
− в приватному бізнесі у тому числі у великих гравціф на міжнародному ринку (Samsung, Huawei, Siemens, Qualcomm, Epcos, ESA тощо),
− тощо.
КВАЛІФІКОВАНИЙ РАДІОІНЖЕНЕР – ЦЕ ФУНДАМЕНТ ЕКОНОМІКИ ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ, НАУКИ ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ, ОСВІТИ ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ, ОБОРОНИ ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ –
ЦЕ ФУНДАМЕНТ УКРАЇНИ ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ